Perşembe , Aralık 24 2020

WordPress’in En Faydalı Eklentileri

En iyi wordpress eklentileri neler? WordPress sitesinde olmazsa olmaz eklentiler hangileri?

WordPress, kuşkusuz şu anda dünyanın en çok kullanılan hazır web yazılımları arasında zirvede yer alıyor. Yeni açılan birçok site tercihini wordpress’ten yana kullanıyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi kolay kullanılabilir ve anlaşılabilir bir ara yüze sahip olması ve büyük bir tecrübe, bilgi birikimine gereksinimin olmaması.

WordPress kurmakla iş bitiyor mu peki? WordPress kurduktan sonra hangi eklentileri yüklemelisiniz? WordPress’te eklenti yüklemek zararlı mıdır?

WordPress kurmakla işiniz bitmiyor elbette, aksine yeni başlıyor. Burada dikkat etmeniz gereken sitenizin ayarları özellikle seo ve eklenti ayarlarınızı dikkatli ve özenerek yapmalısınız. Seo dediğimiz olay sitenizin arama motorları tarafından doğru algılanabilmesini sağlamakta ve doğru işleri yaptığınızda sizleri yukarı taşımaktadır.

Seo için hangi eklentileri kurmalıyım?

WordPress’te seo için belli başlı eklentiler bulunmaktadır. Ben bunlardan en çok kullanılan 2 eklentiyi yazacağım.

  1. WordPress Yoast Seo eklentisi. Bu eklentiye buradan ulaşabilir, indirilme sayısını, puanını, yorumları vs. görebilir ve siz de indirebilirsiniz. Bu eklenti bünyesinde farklı eklentilerin yaptığı bazı hizmetleri de barındırması açısından etkilidir. Örneğin bu eklentiyi kullanıyorsanız ayrı bir sitemap eklentisi kurmanıza gerek yoktur. Eklentinin kendi içerisinde zaten sitemap özelliği bulunmaktadır. Yok ben bunu istemiyorum, ayrıca sitemap kuracağım derseniz bu özelliği iptal de edebilirsiniz. Ayrıca wordpress kalıcı bağlantılar içerisinde yer alan category kısmının da url’de gözükmesini istemiyorsanız yine bu eklenti sizin isteğinize cevap verecektir.
  2. All in seo pack eklentisi. Bu eklentiye buradan ulaşabilir ve eklenti hakkında istatistikleri görebilir, indirebilirsiniz. Bu eklentinin de en çok tercih edilme nedenlerinden birisinin sade, kafa yormayan, basit bir kullanım yapısı olduğunu düşünüyorum. Yoast Seo kadar geniş özelliklere sahip olmasa da seo konusunda gerekli temel taşları bünyesinde barındırması ve ilk çıkan seo eklentileri arasında yer alması bakımından oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hizmet veriyor.
  Wordpress Site Taşıma Resimli Anlatım

Seo eklentilerini seçtik, şimdi sırada sitemizin hızı için gerekli eklentiyi bulmamız gerekiyor. Bu eklentiler Cache eklentileri olarak geçer ve sitemizin hızlı açılmasını ve seo değerinin yüksek çıkmasını sağlar. Bu konuda da sizlere 2 eklenti önereceğim. Not: Önerdiğim eklentiler tarafımdan da kullanılmaktadır.

WordPress için site hızı eklentileri

  1. Wp Super Cache: Bu eklentiye buradan ulaşabilirsiniz. Eklentinin kullanımı oldukça basittir. Eklentiyi kurun, aktif edin. Aktif ettikten sonra host özellikleriniz doğrultusunda bilgileri eklentinin kendisi de gerekli dosyalara ekleyebilir sizden de bunu isteyebilir.
  2. W3 Total Cahce: Bu eklentiye buradan ulaşabilirsiniz. Eklentiyi kullanmaya başladığınız andan itibaren sitenin hızındaki artışı fark edebilirsiniz. Fakat bu eklentinin kullanımı wp super cache’den biraz daha ayrıntılıdır diyebilirim.
  3. Wp Fatest Cache: Bu eklenti cache eklentileri içerisinde super cache’den sonra kullandığım ve hala da kullanmakta olduğum bir eklentidir. Siteyi daha az yorduğunu ve daha iyi verim aldığımı söyleyebilirim. Kullanım olarak da daha basit bir yapısı var.

Bu yukarıdaki sıralamış olduğum eklentiler sitenizin türü ne olursa olsun hangi amaca hizmet ederse olsun her site için gerekli eklentilerdir.

Sitenizin amacına, vizyonuna, hedefine göre eklemeniz gereken eklentiler bulunabilir elbette. Örneğin bir eğitim sitesine sahipseniz test eklentilerinden birini kurmanız gerekebilir ya da spor siteniz varsa fikstür eklentilerinden birini kurabilirsiniz.

Bu temel eklentiler dışında birçok kullanıcı tarafından kullanılan WordPress Jetpack eklentisi de bulunmaktadır. Fakat bu eklenti sitenizi oldukça kasabilir. Özellikle düşük seviyede bir hosting hizmeti alıyorsanız, bu eklenti sitenizin hızını oldukça azaltabilir. Fakat böyle bir sıkıntınız yoksa, bu eklenti ile birbirinden farklı özellikleri tek seferde indirmiş olursunuz.

Sitenize hangi sitelerden kullanıcıların geldiğini,

Hangi yazınızın kaç kez okunduğunu,

Toplam sayfa görüntüleme sayınızı,

Paylaşımlarınızı facebook, twitter, google plus vb. paylaşım platformlarında otomatik paylaşma vb. özellikleri barındırmaktadır.

Hakkında iyitekno

iyitekno.com editörleri daha önce farklı platformlarda uzun süredir bulunmakta. iyitekno.com bünyesinde buluşan iyitekno.com editörlerinin ortak yazıları iyitekno yazar başlığı altında yayınlanmaktadır. Bu yazar başlığı altında iyitekno.com'da bulunan tüm kategorilere ait yazılar bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.

WordPress Soru Cevap Eklentisi İndir

WordPress altyapılı sitenizde soru cevap olarak kullanacağınız bir sistem arıyorsanız bu yazımız ve yazımızın sonunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir