Cuma , Aralık 25 2020

WordPress Site Taşıma Resimli Anlatım

WordPress site taşıma nasıl yapılır? WordPress hosting değiştirme resimli anlatımı. WordPress siteyi başka hostinge taşıma resimli anlatım.

WordPress, site sahipleri içerisinde sitesini taşıyanların sayısı hiç de az değildir. Hosting firmasının sunduğu hizmet kalitesi, ciddi bir iş yapmak isteyen web sitesi sahipleri, yöneticileri için oldukça önemlidir. Zira verilen onca emek, hosting firmasının ilgisiz, dikkatsiz hataları sonucu bir çırpıda heba olabilir ya da sizleri çılgına çevirebilir.

Yukarıda bahsettiğim sorunları yaşamak istemiyorsanız, hosting firmanızı seçmeden önce iyi düşünmeli, bu konuda iyi araştırma yapmalısınız. Çünkü seçtiğiniz firmadan bir süre sonra sıkıntı çıksa bile taşıma konusunda tereddüt yaşayabilir, bunu erteleyebilir ufak tefek aksaklıklara göz yumabilirsiniz. En iyisi araştırın, öyle karar verin. Bundan sonrası hosting firmasını değiştirmek isteyenler için yaptığım wordpress site taşıma, hosting firmasını değiştirme işlemlerine ayrıldı. Söylenenleri dikkatli bir şekilde uyguladığınızda sitenizi sorunsuz bir şekilde başka bir hosting firmasına taşımış olacaksınız.

Not: Yazıların sağ taraftındaki ufak resimlere tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Sitemizin Yedeğini Alıyoruz

wordpress-host-degisikligi

WordPress Host Değiştirme

WordPress sitenin yedeğini almak için çeşitli eklentiler mevcuttur. Fakat ben sizlere sıkıntısız bir yol olan manuel yedek almayı, yani sitenin yedeğini kendinizin almasını öneriyorum. Bunun için bir ftp transfer programına ihtiyacınız olacak. Bu da en kullanışlı ftp programlarından olan FileZilla ile yapabilirsiniz. PC’nizde FileZilla yoksa indirmek için TIKLAYIN.

FTP transfer programını bilgisayarınıza kurduktan sonra, programa giriyoruz ve bizden istenen sunucu adını, ftp kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz.

filezilla-ftp

Filezilla’da sizler için gerekli bilgilere sahip değilseniz. Bu bilgileri Hosting firmanızdan temin edebilirsiniz.

Bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizde programın sağ tarafında web sitenizin ftp’sine bağlanacaksınız ve dosyaları göreceksiniz. Programın sol kısmında kalan bölüm ise sizin pc’nizi göstermektedir.

hosting-degistirme-ftpden

Sağ taraftaki bölümde yani sitenizin ftp bölümünde yer alan dosyalar içerisinde public_html diye bir dosya olur kimi sitelerinkinde ise bu httpdocs dosyasıdır. Sizinkinde de muhtemelen public_html dosyası vardır. Ve bu dosyayı sürükleyip sağ tarafa yani bilgisayarınıza bırakın. Public_html yok, httpdocs varsa, httpdocs klasörünü bilgisayarınıza yani sol tarafa sürükleyin.

Sitenizin dosyalarının boyutuna ve internet hızınıza göre bekleme süreniz değişebilir. Bu aktarım işi tamamlandıktan sonra sitenizin dosyalarının tamamının yedeğini almışsınız demektir. Bir sonraki işlem ise, veritabanı yedeğini almak.

WordPress veritabanı yedeğini alıyoruz.

WordPress veritabanı yedeğini farklı şekilde alabilirsiniz. Bu işlemi yapmanızı sağlayan wordpress eklentileri de mevcuttur. En çok tercih edileni WB-DB Backup buradan indirip, kolayca wordpress veritabanı yedeğinizi alabilirsiniz.

Sitenizde wordpress dışında kullandığınız veritabanları varsa onları da cpanel üzerinden yedeklerini alabilirsiniz. Manuel olarak wordpres veritabanı yedeği nasıl alınır onu da anlatacağım.

Sitemizin Cpanel’ine bağlanmamız gerekiyor. Bağlanabilmemiz için cpanel kullanıcı adı ve şifresini de bilmemiz gerekmekte. Bu bilgiler birçok sunucuda ftp bilgileri ile aynı oluyor genelde.

  Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır? (Resimli Videolu Anlatım)

Cpanel’e giriş yaptığınızda sağ tarafta bulunan files – Backups‘ tıklıyoruz. Paneliniz Türkçe ise, Dosyalar – Yedekler tarzı yazması lazım. Orada birçok seçenek bizi karşılayacak. Bize lazım olanlar veritabanları olduğu için DATABASES başlığı altında yer alan veritabanlarımıza tıklayarak bilgisayarımıza indiriyoruz. Dilersek mail yedeklerini de alabiliriz.

wordpress-veritabani-yedegi-alma

site-veritabani-yedegi-alma

Yeni hosting ile wp veritabanı oluşturma.

Sitemizin yedeğini aldık, şimdi sırada yeni hostingimize sitemizi taşımak var. Öncelikle yapmamız gereken yeni hosting ile veritabanı oluşturmak. Bu veritabanı bilgileri önceki hostingte yer alan bilgilerle aynı olmalı.

Önceki bilgileri bilmiyorsanız, wp-config.php dosyasına bakınız, orada veritabanı kullanıcı adı, şifresi ve veritabanı yazar. O bilgiler doğrultusunda yeni hosting için Cpanele giriş yapıyoruz ve MySQL sekmesine tıklayarak veritabanını önceki bilgilere göre oluşturuyoruz.

cpanel-veritabani-yedek-alma

MySQL Veritabanlarına tıkladık. Yeni bir veritabanı oluşturuyoruz, sonrasında yeni bir veritabanı kullanıcı adı ve şifresi. (Uğraştırmaması adına önceki bilgilerle aynı yapın) Sonra veritabanını ve kullanıcıyı birleştiriyoruz.

cpanel veritabanı oluşturma

1- Veritabanını oluşturuyoruz.

cpanel-kullanici-adi-ve-sifresi

2- Veritabanı kullanıcısını oluşturuyoruz.

cpanel-veritabani-kullanici

3- Veritabanına kullanıcı ekliyoruz. Aşağıdaki gibi bir resim bizi karşılayacak aynı şekilde hepsini seçip değişiklikleri uygula butonuna basıyoruz.

cpanel-veritabani-kullanici-birlestirme

Veritabanı oluşturma konusunda sıkıntı çekiyorsanız, hosting firmasından destek talep edebilirsiniz.

Veritabanı yedeğimizi yeni hosta yükleme

Daha önce almış olduğumuz veritabanı yedeğini, yeni hosta yükleyeceğiz. Öncelikle yeni hostingte Cpanel’e giriş yapıyoruz. Burada sağda yer alan phpMyAdmin sekmesine gidiyoruz.

cpanel-veritabani-yedek-alma

phpMyAdmin açıldıktan sonra sol tarafta oluşturduğumuz veritabanını göreceğiz henüz içi boş olan veritabanımıza aldığımız yedeği yüklemek için sağda yer alan İçe Aktar sekmesinden yararlanacağız.

cpanel-veritabani-yedek-yukleme

Dosya Seç’e tıklayarak .sql uzantısına sahip veritabanı yedeğimizi seçip git butonuna basıyoruz ve yedeğimizin yüklenmesini bekliyoruz. Yedeğin boyutunun büyüklüğü artıkça bekleme süresi artacaktır. 

public_html ya da httpdocs klasörünü yeni hosta taşıma.

wordpress-ftpden-yedek-yukleme

Yeni hostingimize FileZilla’dan giriş yaparak. Daha önce bilgisayarımıza aldığımız public_html ya da httpdocs klasörünün içindeki dosyaları ftp ana dizininde bulunan aynı klasörün içine atıyoruz. Dosyaların çokluğuna göre biraz uzun sürebilen bir işlemdir.

Domain DNS adreslerini güncelleyin.

Her şey tamam, şimdi sadece dns güncellemesi yapmanız gerekiyor. Burada standart bir anlatım yapamıyorum, nedeni ise hosting firmalarının domain yönetim panellerinin birbirinden farklı olması. Kısaca domain hizmetini aldığınız firmadan dns adresinizi yeni hosting firmasına yönlendirmesini isteyebilir ya da DNS yönetim panelini bulabilirseniz kendiniz de değiştirebilirsiniz. Yeni DNS bilgilerinizi, yeni hosting firması size vermiştir, email olarak göndermiştir, yine de sıkıntı varsa yeni hosting firmanıza dns adreslerinizi sorabilirsiniz.

DNS güncelleme işlemi 1-2 dakikalık bir iştir. Fakat DNS’lerin güncellenmesi birkaç saati alabileceği gibi 1 gün de sürebilir. Maksimum 2 gün içinde tamamlandığı belirtilse de genellikle bu işlem birkaç saat içerisinde tamamlanmaktadır.

WordPress Siteyi Başka hostinge taşıma konusunda aklınıza takılanları yorum bölümü aracılığı ile sorabilirsiniz.

Hakkında Mahmut Talan

İlginizi Çekebilir.

WordPress Soru Cevap Eklentisi İndir

WordPress altyapılı sitenizde soru cevap olarak kullanacağınız bir sistem arıyorsanız bu yazımız ve yazımızın sonunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir