Cuma , Aralık 25 2020

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? (Resimli Videolu Anlatım)

Dünyanın en çok kullanılan wordpress sistemi üzerine sitesini kuracaklara yönelik temel bir başlangıç yazısına ayırdık. WordPress bugün dünya çapında en çok kullanılan hazır web yazılımı. Tabi bunun birçok etkeni bulunmaktadır.

Kolay, anlaşılabilir arayüzü,

Kullanım kolaylığı,

Seo üzerindeki üstünlüğü,

Oldukça fazla destekleyici kaynak, doküman, tema ve eklentiler sunma,

Türkçe desteği olduğu gibi birçok dil desteğinin de olması, gibi etmenler WordPress’in kısa zamanda birçok webmaster, web kullanıcısına ulaşmasını sağladı.

Peki, site açacaksınız ve wordpress kurmak istiyorsunuz ne yapmanız lazım? Oldukça basit birkaç işlemden sonra wordpress kurulumunuz tamamlanacaktır. Gelelim bu aşamalara:

  • İndirdiğimiz wordpress dokümanı içerisinde yer alan wordpress klasörünün içindeki dosyalarını ftp aracılığı ile public_html dizinine atıyoruz.
  • Bu işlem wordpressi anasayfaya kurmak isteyenler içindir, ana sayfa dışında bir bölüme açacaksanız dosyaları oraya atmalısınız. Örneğin, siteadi.com/blog diye açacaksanız, public_html dizininde blog diye bir klasör açıp oraya dosyaları atmanız gerekiyor.

wordpress-kurulum

  • WordPress dokümanı içerisinde bulunan wp-config-sample.php diye bir dosya bulunmakta, bunu açıp üzerinde birkaç oynama yaptıktan sonra adını wp-config yapıp bulunduğu dizine yine yolluyoruz. Yapılması gereken dğişiklikler: veritabanıismi, kullaniciadi, parola (veritabanı kullanıcı adı parolası) bu bölümleri dolduruyoruz.

define(‘DB_NAME’, ‘veritabaniismi’);

define(‘DB_USER’, ‘kullaniciadi’);

define(‘DB_PASSWORD’, ‘parola’);

Veritabanı kullanıcı adını, şifresini ve veritabanı adınızı bilmiyorsanız ya da yeni bir veritabanı oluşturmayı bilmiyorsanız burada veritabanı nasıl oluşur, nasıl veritabanı kullanıcısı ve şifresi alınır anlattık.

4. Dilerseniz bu bölümleri doldurmadan da sitenize giriş yapabilirsiniz, doldurmadan giriş yaptığınızda bu bilgileri girmenizi isteyen bir sayfa çıkacaktır. Bilgileri doğru girdikten sonra kurulum tamamlanır ve sizden admin kullanıcı adı ve şifresini ister. Kullanıcı adı ve şifrenizi de belirledikten sonra tamamdır giriş yapabilirsiniz.

wordpress-kurulumu

WordPress Kurulumunu Bir de Videolu Anlatımı Üzerinden İzleyebilirsiniz.

WordPress Kurulumu Videolu Anlatım

WordPress’i kurdunuz şimdi sırada ne var? WordPress’te olmazsa olmaz eklentileri kurmanız gerekiyor. Peki hangi eklentileri mutlaka kurmalısınız?

  Wordpress'in En Faydalı Eklentileri

Hakkında iyitekno

iyitekno.com editörleri daha önce farklı platformlarda uzun süredir bulunmakta. iyitekno.com bünyesinde buluşan iyitekno.com editörlerinin ortak yazıları iyitekno yazar başlığı altında yayınlanmaktadır. Bu yazar başlığı altında iyitekno.com'da bulunan tüm kategorilere ait yazılar bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.

WordPress Soru Cevap Eklentisi İndir

WordPress altyapılı sitenizde soru cevap olarak kullanacağınız bir sistem arıyorsanız bu yazımız ve yazımızın sonunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir