Perşembe , Aralık 24 2020

Facebook ve Twitter’da Neler Paylaşılmamalı?

Facebook, Twitter, instagram paylaşım platformu sosyal medya sitelerinde hangi paylaşımlar bize zarar verebilir? Paylaşım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Facebook ve Twitter, İnstagram vb. sadece ülkemizi değil dünyanın birçok ülkesini kendisine bağlamış durumda. İnsanlar artık yaptıkları birçok şeyi, belki de her şeyi bu ortamda arkadaşlarıyla paylaşmak istiyor. Yalnız paylaştığımız bazı şeyler var ki aklımızın ucundan geçmeyecek sıkıntılara, sonuçlara sebep olabiliyor. Peki Facebook’ta ve Twitter’da paylaşılmasında sakınca olan şeyler nelerdir?

Hırsızlara Dikkat

Hırsızlık sektörü de gelişti artık. Teknolojiden nasibini alan hırsızlar, facebook kullanıcıların tatil paylaşımlarını fırsat bilerek evlerine girebiliyor. Bu yüzden tatil paylaşımlarınızı yaparken dikkatli davranmanız, özellikle herkese açık bir şekilde paylaşmamanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde evinizde istenmeyen sürprizlerle karşılaşabilirsiniz…

Adres Bilgileriniz

Facebook, Twitter vb. sosyal paylaşım platformlarında konum bilgilerinizi vs. paylaşabiliyorsunuz. Bu siteler sizlerin bulunduğu adresi net olarak diğer kullanıcılara gösterebiliyorlar. Özellikle Facebook’ta yoğun olarak kullanılan yer bildirimi her ne kadar kullanıcılar tarafından sevilse de ev, iş yeri gibi adreslerinizin paylaşırken daha dikkatli düşünmenizi öneriyoruz…

  Facebook Hesabını Tamamen Silme (Resimli Anlatım)

Paylaşımlarınız

Paylaşımlarınızı yaparken her ne kadar yalnız olsanız, her ne kadar belirli bir kitleye yaptığınızı düşünseniz de sosyal medyanın sınırlarının çok geniş olduğunu unutmayın. Bu paylaşımları istemediğiniz kişilerin görebileceğini unutmayın. Bu kişiler, sevgiliniz, akrabalarınız, komşunuz, iş yerinizdeki arkadaşlarınız, kurumunuza ait kişiler, bir alacaklınız vs. olabilir.

Suçu İtiraf Etmek

Size o anda komik gelebilir, yaptığınız yasa dışı bir işi eğlence amacıyla facebook, twitter veya başka bir paylaşım platformunda paylaşmanız yetkili merciler tarafından başınızı ağrıtabilir. Örneğin, hız sınırının çok üstünde giderken video çeken ve bunu paylaşan bir kullanıcı sonradan buna pişman olabilir.

Pişmanlık duyabileceğiniz hiçbir şey paylaşmayın.

Gün geçmiyor ki yeni bir macera yaşamayalım. Bu yüzden paylaşımlarınızı yaparken sadece arkadaşlarınıza değil herkese yaptığınızı unutmayın. Her ne kadar özellikler bakımından sadece arkadaşlara, sadece ben vb. özellikleri seçseniz de bir şekilde bu paylaşımlar başkasının eline geçebiliyor. Pişmanlığın olası olduğu hiçbir paylaşımı yapmamak en doğrusu olacaktır.

Hakkında iyitekno

iyitekno.com editörleri daha önce farklı platformlarda uzun süredir bulunmakta. iyitekno.com bünyesinde buluşan iyitekno.com editörlerinin ortak yazıları iyitekno yazar başlığı altında yayınlanmaktadır. Bu yazar başlığı altında iyitekno.com'da bulunan tüm kategorilere ait yazılar bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.

Bilgisayar Güvenliği İçin Gerekli Temel Önlemler

Bilgisayar güvenlik önlemleri nelerdir? Bilgisayar için gerekli temel güvenlik önlemleri nelerdir? PC için temel güvenlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir