Salı , Aralık 22 2020

Facebook Şifre Kırma, Hesap Çalma Yöntemleri

Facebook şifresi nasıl çalınır? Facebook hesap çalma, facebook şifre kırma yöntemleri ve bu hesap çalma yöntemlerine karşı alabileceğiniz güvenlik önlemleri nelerdir üzerine ortaya çıkan yazı.

Facebook günümüzün en çok kullanılan sosyal medya sitelerinin başında geliyor. Birçoğumuz bu platformda resimler paylaşıyor, mesajlar gönderiyor vb. birçok etkinliklere katılıyoruz. Facebook’un bu kadar yaygınlaşması onu kötü amaçlarda kullanmak isteyen kişilerin sayısında da artışa sebep oluyor doğal olarak.

Peki Facebook hesabınızı daha güvenli bir hale getirmek için neler yapmanız gerekiyor? Facebook için alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir? Facebook hesabımı korumak için neler yapmalıyım? Facebook hesabımın çalınmaması için yapmam gereken nelerdir? Bu yönde aranan sorunlara cevap vermeye çalışırken hırsızların kullandıkları hesap çalma, şifre kırma yöntemleri üzerinden hesabınız için yapabileceğiniz güvenlik önlemlerini belirttik.

facebook-sifre-kirma-yontemleri
Facebook Şifre Kırma Yöntemleri

Facebook çalma işlemi için yapılan arama sonucunda birçok websitesinin başlığında facebook hesap kırma, facebook şifre kırma programı vb. başlıklar görebilirsiniz ki şimdiden bilmeniz gerekiyor ki böyle bir program yok. Yani bir program yükleyip herhangi birinin facebook hesabını çalamazsınız. Bu yöntemle yapabileceğiniz tek şey bilgisayarınıza bulaştıracağınız virüslerdir. Bu tarz başlıklara itibar etmeyin aksi halde bilgisayarınızda birçok zararlı yazılımın kurulmasına sebep olabilirsiniz.

Facebook şifre kırma yöntemleri içerisinde herhangi bir zarar görmeden deneyebileceğiniz yöntem olarak sizlere belirtebileceğimiz tek mantıklı yöntem facebook şifre deneme kombinasyonlarıdır ki bu yöntemle herhangi birinin facebook şifresini çalma, kırma gibi bir işlem deneme yanılma yoluyla yapılacağı için oldukça uzun bir zaman alacaktır.

Facebook şifre kırma için tasarlanan şifre deneme programları tek tek şifreleri girerek tüm kombinasyonları dener ve sonunda şifreyi kırmanızı sağlayabilir. Bunu ben de yapabilirim kendim tek tek yazabilirim diyebilirsiniz fakat  sizin yapmanız bu işi çok çok uzatacaktır ki program bu şifre denemelerini oldukça hızlı bir şekilde yapmaktadır. Programın çalışma mantığı oldukça basit. Kısaca belirtmek gerekirse diyelim ki şifresini çalmak istediğiniz kişinin 5 haneli bir şifresi var program ile kırmaya çalıştığınızda program tüm olasılıkları hesaba katarak şifreyi kırmaya çalışacaktır.

Kullanıcının şifresinde bulunan rakam, noktalama işaretleri, büyük küçük harflerin varlığı bu işi oldukça uzun bir zamana yaymakla birlikte şifreyi kırmanızın da önüne geçebilecektir. Bu sebeple facebook şifrenizin çalınmasını önlemenin en önemli başlangıç noktalarından birisi de facebook şifrenizin sadece harflerden ya da rakamlardan değil de karışık olmasıdır. Örneğin: “145789″ gibi bir şifre ya da “buselim” yerine Buselim.94 gibi bir şifre çok daha güvenilir bir şifre olacaktır.

Facebook İle Bağlan özelliği olan sitelere dikkat edin.

Birçok websitesinde yer alan özelliklerden birisi de kayıt olmakla uğraşmayan kullanıcılar için geliştirilen bir yöntem olan facebook ile bağlan ya da facebook ile giriş yap özelliği. Bu tarz sitelere dikkat etmeniz gerekiyor zira böyle bir işlem yaptığınızda art niyetli bir site sizin bilgilerinizi görebilir ve hesabınızı ele geçirebilir. Yani bu yöntemle giriş yaptığınız websitesinde hesap bilgilerinizin karşı 3. kişiler tarafından görülebileceğini hesaba katmalı güvenliğinden endişe duyduğunuz sitelere facebook ile giriş yapmayınız.

  Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip 10 Ülke! Türkiye?

Facebook görünümlü sitelerin tuzağına düşmeyin.

Facebook sitesinin giriş bölümü oldukça sade bir tasarıma sahiptir ki az buçuk kodlamadan anlayan bir kişi çok çabuk ve rahatlıkla aynı görünüme sahip bir anasayfayı başka bir site için yapabilir. Bu yüzden facebook bilgilerinizi girdiğiniz sitenin facebook.com olduğundan emin olunuz. Adres satırında www.facebook.com yazmayan bir siteye giriş yapmadığınızdan emin olun sahte bir facebook sitesine giriş yaptığınız anda facebook bilgileriniz (şifre, mail gibi) direkt olarak art niyetli kişilerin eline ulaşacaktır.

Aşağıdaki videoda fake facebook sitesi yapma videosu bile hazırlanmış olduğunu göreceksiniz.

Facebook Şifre Kurtarma Yöntemlerine Karşı Önlem Alın

Facebook hesap kurtarma yöntemleri içerisinde diğer kullanıcıların cevaplayabileceği sorular yer alabilmektedir. Güvenlik soruları içerisinde yer alan en sevdiğiniz arkadaşınızın adı, öğretmeninizin adı vb. sorular hesabınızı çalmak isteyen diğer kullanıcılar tarafından (eski sevgili, düşman eski dost, kıskanç ex sevgili, yabancı) bilinebilir.

Arkadaş Listenizi Gizli Tutun

Arkadaş listeniz başka kullanıcılar tarafından görünebilir olmasın. Bu da hesap kurtarma yöntemlerinde sorulabilen sorular arasında yer almaktadır. Arkadaşlarınızın listesini gören arkadaşlarınızı bilen bir kişi bu şekilde gelen soruyu doğru cevaplayacaktır.

Sağdan soldan girdiğiniz pc, telefon vs. cihazlarda şifrenizi kayıt etmeyin.

Kendi bilgisayarınız dışında facebook’a girdiğinizde şifreniz daha önceden kayıtlı olmadığı için beni hatırla seçeneği aktif olmamakla birlikte sevgili Google Chrome, internet explorer gibi tarayıcılar sizlere şifrenizin ve kullanıcı adınızın o bilgisayara tanımlanıp tanımlanmamasını soracaktır buna hayır deyin ve beni hatırla kutucuğuna tıklamayın.

El-Clasico – Mail Yoluyla Hesap Çalma

Hesap çalma yöntemleri arasında klasikleşen fakat işe yaramaya devam eden bir yöntem olan mail yoluyla şifre kırma, hesap çalma yönteminde sizlere mail gönderilir ve bu mailde yer alan herhangi bir link ile bilgisayarınıza inan exe uzantılı bir dosya yoluyla bilgisayarınız üzerinden hesap açarken kullandığınız karakterler direkt olarak art niyetli kişilerin eline geçer ki sonu da hüsran. Bu sebeple mail hesaplarınıza bilmediğiniz kişilerden gelen e-postalara, mesajlara itibar etmeyin direk silin geçin. Sadece mail yoluyla değil facebook hesaplarınıza gelen mesajlarda da dikkatli olmanız gerekiyor. Manken tipli fake hesapların resimlerine aldanıp gönderdiği resimlere, video görseline, linklere tıklamayınız.. Yoksa kötü kötü…

Hakkında Mahmut Talan

İlginizi Çekebilir.

Tarayıcı Anasayfa Değiştirme Problemi ve Çözümü

İnternet tarayıcınızın giriş sayfasını değiştiremiyorsanız problemin çözümünü buradan okuyabilirsiniz. İnternet giriş sayfası değiştirme problemi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir