Salı , Aralık 22 2020

Bilgisayarın Ömrünü Kısaltan Sebepler!

Bigisayar ömrü nedir? Bilgisayar ömrü neden kısalır? Pc ömrünü kısaltan sebepler nelerdir?

Elektronik ürünlerin ne kadar hassas olabileceği konusuna değinmeden bilgisayarlarınızın ömrünü kısaltan o sebeplere geçmek istiyorum. Aşağı yukarı günümüzde birçok kişi artık bir şekilde bilgisayar kullanıyor.

Bazılarımız bir bilgisayarı en fazla 3-4 sene kullanıyorken, bazılarımız ise 10 sene kadar kullanabiliyor. Elbette bunda markanın, bilgisayarın kendi donanımsal özelliklerinin de etkisi vardır fakat şu anda elimizde bulunan bilgisayarların sizlere sayacağım kötü kullanım sebeplerini yok ettiğinizde ömrünün uzayacağı kesin.

PC Havalandırmasında Sıkıntının Olması

PC’nin kötü havalandırılması, sistemsel arızalara yol açabilmektedir. Bilgisayarlar fan sistemleri pc çalışmasından kaynaklanan ısıyı dışarıya atmada tasarlanmış sistemlerdir. Fakat bu noktada sıkıntı olduğunda bilgisayarın ömrü kısalmakla birlikte kısa zamanda arıza verebilmektedir. Örneğin fanın olduğu bölgenin duvara dayalı olması ya da hava çıkışı leptopun altında olmasına rağmen leptopu kucağınızda, yorgan üstünde vs. kullanmanız fanın etkili çalışmasını engelleyebilir.

PC’de birikten tozları yabana atmayın.

Bilgisayar içinde zamanla tozlanma meydana gelebilmektedir. Bu yüzden pc kasanızı ara sıra açıp içinde biriken tozları almanız PC’nizin daha sağlıklı çalışmasına yol açacaktır. Zira oradaki tozlar PC’de meydana gelen ısınmanın soğumasına engel olabilmektedir.

  Microsoft'un Kazancında Azalma Görüldü

Elektirik Kesintileri

Elektriğin birden gittiği zamanlarda bilgisayar ani bir kapanmayla karşı karşıya kalmakta ve bu da bilgisayarınıza zararlar verebilmektedir. Ani pc kapanmaları verilerinizi kaydedememenize ve veri kaybına da yol açabilmektedir. Bu duruma çözüm olması amacıyla kesintisiz güç kaynağı kullanmalısınız. Bu kaynaklar elektrik kesildikten sonra da sizi birkaç dakika idare edebiliyor. Bu arada siz de verilerinizi kaydedip, pc’nizi kapatıyorsunuz.

Çeşitli Çevresel Faktörler

Bilgisayarınız, çevresel faktörlerden kaynaklanan olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilir. Üzerine yanlışlıkla su dökebilirsiniz. O anda ya da sonraki günlerde sıkıntı yokmuş gibi çalışsa dahi, suyun temas ettiği bölüm zaman içerisinde paslanmaya yüz tutabilir ve pc’nizin ömrünü azaltabilir. Bilgisayarınızı düşürmeniz, sert cisimlere çarpmanız da bilgisayarınızda anlık ya da aralıklı sorunların çıkmasına neden olabilir. Özellikle leptoplarınızı çalışır vaziyette taşımamanızı öneriyoruz.

Yazılım ve Programlar

Bilgisayarınızın ömrünü uzatmak da sizin elinizde kısaltmak da. PC’de yapacağınız birkaç saatlik işlem onun ömrüne ömür katabilir. PC’nizde bulunan programları tarayın, bir gözden geçirin gereksiz programları silin. İşletim sisteminiz için gerekli güncellemeleri yapın.

Hakkında iyitekno

iyitekno.com editörleri daha önce farklı platformlarda uzun süredir bulunmakta. iyitekno.com bünyesinde buluşan iyitekno.com editörlerinin ortak yazıları iyitekno yazar başlığı altında yayınlanmaktadır. Bu yazar başlığı altında iyitekno.com'da bulunan tüm kategorilere ait yazılar bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.

En iyi ve Ücretsiz Video Düzenleme Programları İndir

En iyi ve ücretsiz video düzenleme programları neler? En iyi video düzenleme programlarını ücretsiz indir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir