Salı , Aralık 22 2020

Bilgisayar Güvenliği İçin Gerekli Temel Önlemler

Bilgisayar güvenlik önlemleri nelerdir? Bilgisayar için gerekli temel güvenlik önlemleri nelerdir? PC için temel güvenlik önerileri nelerdir?

Bilgisayar aldınız ya da bilgisayar alacaksınız ya da hali hazırda bir bilgisayarınız var ve bilgisayarınız için güvenlik önlemleri almak istiyorsunuz fakat bu konuda  yeterli bilgiye sahip değilsiniz. Bu konuda sizlere bilgisayarınız için alabileceğiniz temel niteliğindeki önlemleri anlatacağım. Bilgisayarda olması gereken temel güvenlik önlemleri nelerdir? Bilgisayarın güvenli olması için gerekli şartlar nelerdir?

Artık kelimenin tam anlamıyla bilişim çağındayız. Website sayıları her geçen gün artmakta insanların günlük hayatlarında sanal ortama ayırdıkları zaman da her geçen gün daha fazla artmakta. Böyle olunca da en önemli yatırımlar bu alana yoğunlaşıyor, en büyük tehlikeler de bu alandan geliyor.

Bankaya gitmek yerine internet bankacılığı üzerinden neredeyse tüm işlemleri yapabiliyoruz ki bu da art niyetli kişilerin en büyük hedeflerinden birisi haline gelmiş durumda maalesef. Bu ve  benzeri işlemlerin yapıldığı bilgisayarımıza yönelik casus yazılımlar yoluyla pc’mize yönelik yapılan saldırılar sonucu kimlik bilgileri, şifreler vb. önemli bilgiler bu kişiler tarafından çalınabilmekte ve birçok maddi, manevi kayba yol açabilmektedir.

Bunun gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için bilgisayarınızda alınması gereken temel önlemleri ayrı ayrı başlıklar altında inceleyelim.

İnternetten Dosya Yüklemek

Bilgisayar virüslerinin en yoğun bulaşma şekli olan internetten bilgisayara dosya yükleme işleminde dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır. Herhangi bir dosya arıyorsunuz ve bunu indirmeniz lazım diyelim. Dosya indirme üzerine kurulmuş yüzlerce site mevcut ve bu siteler arasında zararlı içerikler barındıran birçok websitesi de bulunmakta. Özellikle zararlı olmasa bile sizin istemediğiniz bir programın bilgisayarınıza indirmenize neden olabilmektedir. Özellikle indirme sitelerinde indirme bağlantısı dışında birçok sahte indirme butonu vardır ve bu butonlar sizlere farklı dosyaları yükletir ve bu dosyalarda bulunan programlar sizin aradığınız programlar ya da dosyalar değildir. Buna karşı alabileceğiniz en büyük önlem bir antivirüs programıdır. Aşağıdaki bağlantıda en iyi antivirüs programlarından bahsettik. Antivirüs programları bilgisayarınıza zararlı içerikleri indirmenizi engeller ve bu konuda sizleri uyarır.

  2016'nın En İyi Antivirüs Programları (PC ve Laptop)

Güvenlik Duvarı Kullanımı? Güvenlik Durvarı Neden Açık Olmalıdır?

Güvenlik duvarını bir evin kapısı olarak düşünebilirsiniz. Güvenlik duvarını kapattığınızda kapıyı da kapatmış olursunuz ki böylelikle sizden habersiz evinize kimse giremez. Fakat bu duvar açık kalırsa kapı da açık kalır ve bilgisayarınıza ulaşmak isteyen kişiler için de buyur gel kardeş demiş olursunuz. Evinizde trojanlar, virüsler, solucanların cirit atması da kaçınılmaz bir son olacaktır.

E-Posta Yoluyla Gelen İçeriklere Dikkat!

En yaygın virüs bulaştırma, herhangi bir hesaba ulaşıp hesap çalma vb. yöntemler e-posta yoluyla gönderilen zararlı bağlantılar üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple e-mail yoluyla sizlere gelen mesajlarda tanımadığınız kişilerin maillerine, gönderdikleri bağlantılara itibar etmeyiniz. Aksi halde facebook hesabınız, email hesabınız çalınabilir ya da bilgisayarınıza istenmeyen yazılımların yüklenmesine sebep olabilirsiniz. E-mail hesabınıza gelen mesajlar içerisinde tanımadığınız kişilerden gelen mesajları direk silin. Bu içerikler bilgisayarınıza zararlı (malware) yazılımların yüklenmesine sebep olabilir.

malware-nedir

Hakkında iyitekno

iyitekno.com editörleri daha önce farklı platformlarda uzun süredir bulunmakta. iyitekno.com bünyesinde buluşan iyitekno.com editörlerinin ortak yazıları iyitekno yazar başlığı altında yayınlanmaktadır. Bu yazar başlığı altında iyitekno.com'da bulunan tüm kategorilere ait yazılar bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.

Windows XP Her şeye Rağmen Zirvedekilerde!

Microsoft Windows XP’ye desteği bırakalı yaklaşık olarak 2 yıl oldu fakat XP kullanıcılarının XP’yi terk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir